האישה והמחזוריות/ אילני אילן

קשר הדוק של מהות נקשר בין האישה לבין השנה. שתיהן בנות מחזור; חייהן של השתיים בנויים מרצף של מחזורים מעגליים של אינסוף התחלות ואינסוף סיומים. מחזוריותה של השנה ברור ומסומן לנו בלוחות השנה המזכירים לנו את גלגל החדשים והעונות ואיך מתחילה לה שנה בראש השנה אל תוך גדילתה וצמיחתה בסתו ובחורף, באביב ובקיץ.

chestnuts-511775_640אנו מורגלים לחוות את סממני הסתיו, נגיעת החורף, ריחות האביב ואור הקיץ.
מחזוריותה של האישה מתקיימת ברבדים הפיזיים אולם לא רק. היא מתרחשת גם ברבדים הרגשיים והרוחניים שלנו וגווניה נחבאים בחיי היומיום שלנו עד כי שכחנו להתבונן בעובדה כי אחד המאפיינים החשובים ביותר של נשים הינו המחזוריות. ללא מחזוריות אין נשיות; נקביות היא מהות המחזוריות.כאשר אישה מתעלמת מהיותה "בת מחזור", היא מתעלמת מעצם נשיותה. יכולת הבריאה וההולדה הטמונה בגופה של כל אישה, גם אם רחמה הוצא וגם אם עקרה היא, מקורה במחזוריות הגוף ומחזור הפריון. המחזוריות הינה מעגלית כמו הנשיות עצמה, וכמו שאין באפשרותה של האישה להתחמק ממהותה המעגלית כך גם אין באפשרותה של האישה לבחור האם להיות "בת מחזור" או שלא. עצם בחירתה להגיע לעולם זה כאישה, קבע את "גורלה הממוחזר".
הירח מסמל את שלמותו של המחזור. מתוך הקשר הזה של מחזוריות נולד הקשר החזק שיש לאישה עם הירח. כאשר נשים חיות ביחד, וכולן נמצאות במצב נפשי ופיזי טוב והן אינן משתמשות באמצעי מניעה, הרי שכולן יקבלו את הוסת ביחד. בדרך כלל זה יקרה עם מולד הירח ולעיתים בירח מלא. אני זוכרת שכך היה כאשר היינו נערות, אך חוסר המודעות שלנו אז החסיר מאיתנו קשר וחיבור לירח ולדבר הגדול יותר מאיתנו – המקשר את כל נשות האדמה.

אוהד אזרחי במאמרו "האישה, הירח ויום השבת" מקשר את המושג שנה מעוברת עם הנשיות. הוא טוען כי השנה, כישות, נתפסה ביהדות הקדומה כישות נקבית. שהרי רק נקבה יכולה ליהיות מעוברת. החודש העברי הקדום תלוי גם היא במולד הירח וחידוש הלבנה והמחזוריות שעוברת הלבנה בכל חודש היא כעין מחזוריות החיים – התעברות, לידה, חיים וזיקנה וחוזר חלילה.

מדוע מחזוריות היא דבר שחשוב לאישה להקשיב לו? מכיוון שתוכן המחזוריות הוא הוויה שונה בכל חלק וחלק של תקופת המחזור. כל יצור ייטב לו שיחיה על פי מחזוריות אולם אצל האישה, בזכות הקשר המיוחד שיש לה למחזוריות, הדבר חשוב ביותר. הקשבה למחזוריות יכולה להבדיל ימים של חוץ מימים של פנימה, מימים של מגע לימים של לבד, מימים של פעילות לימים של שקט.

לכל מצב בחיים יש מקצב ומחזוריות משלו. ככתוב בתורה: "לכל זמן ועת לכל חפץ תחת השמיים. עת ללדת ועת למות … עת להשליך אבנים ועת כנוס אבנים…עת לחבוק ועת לרחוק מחבק… עת לבקש ועת לאבד… עת לקרוע ועת לתפור… עת מלחמה ועת שלום." (קהלת ג')
כאישה "בת מחזור" חשוב להקשיב למחזוריות האישית שלך כדי להיות במקום הנכון בזמן הנכון. ריצה לפגישה עיסקית בימים של התכנסות פנימה, תניב תוצאות טובות פחות מאשר פגישה בימים של צורך בקשרים עם החוץ שהם ימים בהם הינך קשובה לכל רחש חיצוני והינך מסוגלת להגיב לאנשים אחרים בהקשבה מלאה. מצד שני, בחירה בלהיות לבד בימים בהם הצורך הוא להיות בחוץ ולשאוף את העולם מלא ראותייך פנימה, תביא שהיה מעצבנת וחסרת שקט עם עצמך. בזמן כלשהו בדרך אבדה לנו ההקשבה הזו. עלינו לשוב ולהיזכר ולהפעילה מחדש.
לשמחתנו, המחזוריות חוזרת על עצמה. מתוך כך אנחנו יכולות להקשיב וללמוד מחדש את מה שהחסרנו בחודש שעבר או בשנה שעברה ולתרגל את ההקשבה שוב ושוב. מתנה זו ניתנת לנו כל יום מחדש. זהו יופיה של המחזוריות.

האם כאישה את שמה לב למחזוריות רגשותייך? וגופך? האם את מתייחסת לימים בהם הינך זקוקה למנוחה רבה יותר, או להימצאות ליד מקור מים זורמים, או אש המדורה, או שפת הים, או ההרים? תחושות ורצונות אלו הודחקו כה עמוק בשל אורח חיינו. איננו קשובות יותר עוד למקצב הפנימי אותו דובר גופנו. אולם הגוף לא שינה את צרכיו. לכל היותר צרכים אלו הודחקו.

בואי נסתכל על סוגי המחזוריות הקיימים בחיינו ונראה כיצד הם משפיעים עלינו.כדי להעצים את תהליך המודעות, כדאי לקיים מעין "יומן נשי" שבו תכתבי את תחושתייך ואת הקורות אותך במשך שנה כדי ללמוד על המחזוריות החדשית והשנתית שלך. משתתרגלי להקשיב ולשים לב, תוכלי לוותר על היומן ולחדד את ההקשבה שלך לעצמך.
אפשר לקבל דרכי דוגמה ליומן מסוג זה. פרטים בסוף המאמר.

מחזור היום: מהן שעותייך היצירתיות ביותר? יש נשים ששעות הבוקר המוקדמות הן השעות הפוריות שלהן ויש כאלו שמקבלות השראה דוקא בשעות הלילה. איך את מרגישה בשעות הצהריים? ובשעות בין ערביים? כל כמה שעות הינך זקוקה למנוחה? איזה צבעים מלווים אותך במשך היום?
מחזור השבוע: שימי לב האם יש הבדל בין ימיו הראשונים של השבוע, לאמצע השבוע ולסופו. כל יום יהיה שונה בתחושות ובצבעים שלו. במה שונה תחילת השבוע מימיו האחרונים? האם סוף השבוע מביא תחושות שונות מאשר יתר ימות השבוע?
מחזור החודש: התחילי לבדוק את עצמך עם מולד הירח. תני למחזור הירח המתמלא ללמד אותך על עצמך. כמו שדובר בתחילת המאמר, הקשר של האישה למחזור הירח הוא חזק ביותר ולכן מחזוריות החודש היא גם המשמעותית ביותר לך כאישה. היומן בנוי גם על בסיס התייחסות חדשית. שימי לב למצב האנרגיה שלך בתחילת המחזור, באמצעו ובסופו. האם יש שינוי ברגשותייך? בתפקודך עם הסביבה? בחשק המיני שלך? האם הינך זקוקה למזון שונה בכל שלב של החודש? האם הינך זקוקה למגע שונה? האם הינך פתוחה לנתינה או לקבלה באופן שונה במהלך החודש? האם גופך מתנהג ומרגיש שונה במהלך החודש? האם הוא מתנפח בתקופה מסויימת? האם יש לך צורך ליהיות מחוץ לבית ואת פתוחה לקשרים מבחוץ או שמא את זקוקה לבית ולהתכנסות פנימה?
מחזור שנתי: מחזור השנה על עונותיו יוצר שינוי במהלך חיינו ובאופי הרגשות, היצירה, המצב הפיזי והרוחני שלנו. שימי לב לאופן שבו מתנהל גופך בעונות השונות. האם הינך צורכת סוגי מזון שונים? ומה עם החשק המיני, הצורך ביצירה ובהתעברות? האם עונות המעבר משפיעות עלייך בצורה מסויימת? היש חוט שני שעובר בכל חדשי השנה ומחבר אותך למעגל אחד אינסופי של חיים?

תהליך ההקשבה למחזור דורש התכנסות פנימה ותרגול ההקשבה לגוף ולנשמה שהם אלו שיודעים לחוות את המחזור במלואו והם אלה שיוכלו להדריך אותנו בחיבור מחדש אל המחזור האינסופי של יום, שבוע, שנה וחיים שלמים.

ועכשיו אנו נמצאים בפתחה של שנה חדשה. תחילתה של השנה יכול להעיר ולהאיר אפשרויות להתחלות חדשות בחיינו. אם נוכל להתמזג עם הסובב הטבעי אותנו נפתח את עצמנו להתחלות חדשות בחיינו הפיזיים, הרוחניים והרגשיים. ההתחדשות קורית ממילא. השאלה היא רק האם נלמד להתמזג איתה.
האם יש מקום להתחלה חדשה בתוכנו שתאפשר שינוי במערכת יחסים כשלהי? או לבניית מערכת יחסים חדשה? האם יש מקום לבחון את מה שקורה בביתנו והאם יש השראה לניקיון יסודי, פיזי, רגשי ורוחני ולחידוש פני הבית שלנו? האם הגיע הזמן לצבוע את הבית בצבעים חדשים שישפיעו גם על נשמתנו ורגשותנו.
באילו רבדים הייתי רוצה לחוות התחלה חדשה? האם אני מוכנה לעשות את מה שצריך בשביל לחוות זאת? האם אני מוכנה לוותר על ישן בפני חדש? האם אני מוכנה לסכן את המוכר כדי לחוות את החדש?
האם יש בי את הסבלנות להיות בסתיו בתהליך של התכנסות והתבוננות בכל מה שדורש ניקוי וטיהור, להיות בתקופת המתנה והבשלה בתקופת החורף, לתת למי הגשם להרוות את הזרעים החדשים שזרעתי ולהמתין בסבלנות אין קץ לנביטתם באביב? והאם אני מוכנה לתת להם לגדול בקצב שלהם ולחגוג את חיותם והתפרצותם בקיץ?
האם יש לי את המוכנות להקשיב למחזוריות שלי ולהתמזג עם השנה בתהליך צמיחתי, לספוג ממנה את ידע המחזוריות והמעגליות, ההתחדשות והסיום, ההתכנסות וההתגלות?

ההקשבה למחזוריות הטמונה בך היא מתן כבוד וקדושה למי שאת. לאחר שהקשבת וזיהית את גווניה של המחזוריות תוכלי לבחון האם את מנהלת את חייך על פיה.תוכלי לתת לה את המקום הראוי בחייך ולמצוא את המקום הראוי לך בתוכה.

elanielan@gmail.com

סגור לתגובות.