עיסוי רחם / גלית בראלי

ATMAT הינה טכניקת עיסוי המיועדת בעיקר לחיזוק הרחם. השיטה מסייעת לטפל במצבים שונים הקשורים במערכת הרביה הנשית – בעיות פריון, הריון וכאבי מחזור. באמצעות סדרת תנועות עיסוי מחזקים את רצועות הרחם ומאפשרים לרחם לחזור אל המיקום הטבעי שלו, תוך שחרור חסימות והידבקויות והגברת זרימת הדם לאברי האגן.

עיסוי רחםמה קורה כשהרחם אינו במקומו?

על פי שיטת ATMAT, מיקום לקוי של הרחם הוא במקרים רבים המקור לטווח רחב של בעיות גניקולוגיות. בין הבעיות הנפוצות אפשר למנות כאבי מחזור, בעיות פריון, הריונות קשים, הפלות חוזרות, לידות קשות וסימפטומים חמורים של גיל המעבר.פעמים רבות מיקום לקוי של הרחם מביא לבעיות שלכאורה אינן קשורות ישירות לרחם ומקורן בלחץ שמפעיל הרחם על איברים סמוכים למשל דליפת שתן, שלפוחית רגיזה ועצירות.

מה יכול להזיז את הרחם?

כאשר אחת או יותר מרצועות הרחם נפגעות כתוצאה משחיקה או מפגיעה, הרחם מאבד מיציבותו ויכול לזוז ממקומו הטבעי. גם פגיעה בשרירי רצפת האגן או בעצמות האגן תביא לתוצאה דומה.
יש הרבה סיבות נפוצות לכך שהרחם לא יהיה במקומו הטבעי, בינהן

□       ניתוחים או דלקות באיזור האגן והבטן (כולל ניתוח אפנדציט)
□       שחיקת הרצועות כתוצאה מפעילות גופנית מאומצת מדי, ובפרט פעילות גופנית בעת הווסת.
□       נשיאת תינוקות ופעוטות על האגן לאורך זמן
□       הריונות צפופים
□       לידות קשות
□       מאמץ יתר בששת השבועות שלאחר הלידה
□       תאונה או נפילה שפגעה בגב התחתון או בעצמות האגן
□       עצירות או התאפקות ממתן שתן לאורך זמן

איך אפשר לדעת אם הרחם שלי נמצא במקומו?

יש סימנים רבים המצביעים על כך שהרחם אינו נמצא במקומו. בשיטתATMAT מאבחנים את מיקום הרחם באמצעות בדיקה חיצונית של הבטן ותשאול רפואי.
לדוגמא: אם את סובלת מעצירות או ממתן שתן תכוף  סביב תקופה הוסת, כדאי לוודא שהרחם נמצא במקומו. הסיבה לכך היא שמשקל הרחם לקראת הווסת הוא כפול ממשקלו הרגיל, וכשרצועות פגועות הלחץ על השלפוחית או המעי מתגבר.

הדבר נכון בעיקר אם התופעות נרגעות לאחר הדימום.

האם אפשר להחזיר את הרחם למקומו?

עיסוי של הבטן והאגן בשיטת ATMAT עובד נקודתית על חיזוק רצועות הרחם. כשהרצועות יתחזקו, הרחם יחזור למקומו באופן טבעי.כדי לספק תמיכה נוספת ניתן לבצע גם פעילות גופנית מתאימה כמו ריקודי בטן, פלדנקרייז, יוגה ותרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן.

מקורות השיטה

השיטה שואבת את מקורותיה מטכניקות טיפול עתיקות של שבט בני המאיה. דון אליחיו פנטי, אחד המרפאים המבוקשים והותיקים בשבט בני המאיה שבבליז נחשב למומחה לעיסוי הרחם. כשהגיעה למרפאתו אישה שסבלה מבעיות פריון, מכאבי מחזור, מצניחת רחם או מכל תסמין אחר הקשור לבריאות האישה, הוא היה מבקש ממנה לשכב על מיטת הטיפול ומעסה בתנועות עמוקות וסדורות את הבטן והאגן שלה, על מנת להשיב את הרחם שלה למקומו הנכון. עיסוי הרחם היווה רכיב משמעותי ברפואת הנשים הטבעית בתרבות המאיה. לפי תפיסתם הרחם הוא מרכז הווייתה של האישה, כל עוד רחמה מאוזן כך תהיה גם היא.

דר' רוזיטה ארויגו, אמריקאית שעברה לחיות בבליז על מנת ללמוד את הרפואה המסורתית של השבט, התמחתה אצל דון אלי פנטי במשך למעלה מעשור ולמדה ממנו את רזי העיסוי. היא חקרה לעומק את האנטומיה והפיזיולוגיה שמאחורי הטכניקות המסורתיות, וחיברה את המידע לשיטה מובנית שהיום נקראת על שמה.

גלית בראלי, מטפלת בשיטת ATMAT – עיסוי לחיזוק הרחם

www.galitbareli.co.il

לרשימה מלאה של מטפלות בשיטה

סגור לתגובות.