חסכון במשאבים מתכלים / גדעון אורן

חסכון במשאבים מתכלים – איך עושים את זה? / גדעון אורן
השריפה בכרמל המחישה והזכירה לכולנו שלא ירד גשם רציני בארץ קרוב לשמונה חודשים, אי אפשר שלא להתייחס לעובדה שעוברות עלינו כבר שבע שנים שכונות של בצורת ואי אפשר להניח שהתופעות הללו הן מקריות. מחקרים רבים מראים כי כדור הארץ מתחמם וההימצאות של מדינת ישראל בקצה הצפוני של רצועת המדבריות הופך אותנו מבחינה אקלימית למדינה מדברית יותר וים תיכונית פחות.
אז מה אפשר לעשות, נכון שחלק נכבד מהזיהום אינו בשליטתנו והוא נעשה על ידי מפעלים וממשלות, אבל, וזה אבל חשוב, את השינוי צריך להתחיל ברמה הפרטית כל אחד בביתו.

 

חסכוןנכון להיום ישנם מספר רב של מוצרים שמאפשרים לנו לשפר בצורה משמעותית את טביעת הרגל האקולוגית שלנו מבלי להתפשר על איכות החיים המודרנית, הבעיה היא שלרוב מוצרים אלו מעט יקרים יותר או שקשה למצוא אותם בתוך השפע של העולם המודרני.
שקיות ניילון, כלים חד פעמיים, מוצרי נייר, חיתולים, תחבושות היגייניות ועוד, לכולם תחליפים מתכלים או רב פעמיים, כן כן גם לשקית שבה שמים עגבניות בסופר יש תחליף רב פעמי וגם לכלים החד פעמיים יש תחליפים שמתכלים בקומפוסט.

 

כאשר אנחנו מדברים על משאבים שלושת המשאבים העיקריים אותם אנחנו מכלים על בסיס יומי הם: מים, חשמל ונפט. בצריכה של מוצרים אלו, האזרח הישראלי מזכיר אדם אשר מגהץ את כרטיס האשראי שלו על בסיס יומי ואף פעם לא שואל כמה זה עולה לפני הקניה, בסוף החודש מגיע החיוב ואיתו הבהלה איך הוצאתי כל כך הרבה, כך אנחנו עם מים וחשמל, אף אחד לא יודע כמה עולה לו מקלחת אחת?, או הפעלה של המזגן לשלוש שעות?, כמה עולה להשאיר אור דולק כשאנחנו לא בבית ? כדי לחסוך השלב הראשון הוא להיות מסוגלים למדוד !

 

בעולם החיסכון במים ישנם מוצרים להקטנת כמות המים לשימוש בהדחת אסלות (עצה שימושית היא להכניס מעט צבע מאכל לניאגרה ולהמתין שעה, אם יש צבע באסלה סימן שיש נזילה וצריך לבדוק את האטם, נזילה כזו נפוצה בקרוב ל- 20 אחוז מהאסלות בארץ), חסכמים מסוגים שונים לברזים וכן לראשי המקלחת, המוצלחים מבניהם הם ראשי הטוש הונטוריים אשר שומרים על הלחץ אך חוסכים במים (כדאי להזכיר שמיים במקלחת מהווים קרוב לארבעים אחוז מצריכת המים היומית של כל אחד ואחת מאיתנו). בנוסף ישנם מוצרים לגינה שמאפשרים לחסוך בהשקיה.

 

חסכון בחשמל אפשרי בעיקר על ידי שימוש במכשירים בעלי יעילות אנרגטית טובה, בעזרת מתגים אוטומטיים שמפעילים ומכבים מוצרים רק כאשר אנחנו רוצים לעשות בהם שימוש וכן מדידה של הצריכה שמגבירה את המודעות. הביטוי “הערפד בעל העין האדומה” הוצמד למנורת הטלוויזיה שנשארת דולקת גם לאחר הכיבוי בשלט, הטלוויזיה בשלב זה צורכת חשמל וכך גם מוצרים נוספים רבים בבית כמו המחשב, המסך , המודם, הראוטר, המערכת, הדיוידי ועוד. “הערפד בעל העין האדומה” מוצץ לנו חשמל מהמערכת ממוצרים שאנחנו רוצים שיהיו כבויים ואחראי לעשרה אחוז מצריכת החשמל הביתית !!

 

במדינת ישראל החלק המהותי ביותר של זיהום האוויר באזורים מאוכלסים מקורו ברכבים, ייעול הנסיעות שלנו על ידי : נסיעה משותפת ברכבים, שימוש באוטובוס, שימוש ברכבת , רכיבה על אופניים, הליכה ברגל ועוד הוא בעל ערך רב מאוד לצמצום טביעת הרגל האקולוגית ושיפור איכות החיים

 

לסיכום, הדבר החשוב ביותר אותו אנחנו יכולים לעשות הוא להשתמש בשכל הישר, לבחון בצורה ביקורתית כל פעולה ולחפש פתרונות שיאפשרו לנו חיים בריאים ומאושרים.

סגור לתגובות.