תסמונת קדם וסתית ורפואת המזרח

תסמונת קדם וסתית בעיני הרפואה המזרחית / אפרת דבוש נאור

התופעה המכונה "תסמונת הקדם ווסתית" היא תופעה רחבת מימדים ממנה יסבלו כ80% מהנשים בפרק הפוריות. התסמונת מונה קרוב ל100 תסמינים בין היותר נפוצים: כאבי גב תחתון, כאבי בטן עוויתיים, נפיחות ורגישות בשדיים, כאבי ראש, נפיחות בבטן, חולשה של הגפיים, אקנה, עייפות, סחרחורות, עצבנות וחוסר סבלנות ורגשנות מוגברת.
לרוב יופיעו התסמינים בפרק הזמן שבין הביוץ ועד להופעת הווסת ובחלק מהמקרים גם ביום, יומיים ראשונים למחזור,
לאורך זמן וללא טיפול תומך עשויה התופעה להחמיר ולחלוש גם לפרקי זמן נוספים ובעיקר לפני הביוץ ובזמן הביוץ ובכך להפוך לתופעה ממנה סובלת האישה כמעט כל הזמן.
נשים הנוטלות גלולות סובלות פחות מהתסמונת מכיוון שהן לא חוות ביוץ, נשים עם התקן תוך רחמי או נשים לאחר לידה עשויות לסבול מהתופעה באופן חריף יותר.

רפואת המזרחכיצד רואה רפואת המזרח את התסמונת הקדם ויסתית?
רפואת המזרח, שהיא הרפואה העתיקה ההוליסטית הכוללת, מגע, צמחי מרפא, תזונה ודיקור משייכת את התופעה למערכת האנרגטית של אלמנט העץ ולאיבר הכבד ובפרט לסינדרום המכונה חסימה של צ'י ודם הכבד.
תפקיד הכבד העיקרי ברפואה המערבית הוא להוות מעין מסנן המעביר את הדם ומנקה אותו ממשקעים, שומנים ורעלים. ברפואה המזרחית תפקידו האנרגטי כאיבר חיוני מורחב לזרימה חופשית של דם ואנרגיה חיונית והוא אחראי על זרימה תקינה של רגשות וויסות רגשי, הוא שולט בעיקר בזרימת הדם לאיזורים הגניטליים ומשפיע על תופעות רבות הקשורות במחזור הוסת, פוריות והריון ולידה.
ברמת המהות של הכבד הוא איבר היין המשויך לאלמנט העץ, יחד עם כיס המרה הם אחראים על מציאת כיוון, תנועה והגשמה בחיים. חוסר איזון באלמנט העץ יתבטא בפער בין תחושת היכולת והשאיפה להגשמה לבין היכולת שלנו בפועל להניע את חיינו.
הקשר ההדוק בין תפקודי האיבר כמניע ומזרים דם ומסלול הערוץ (מרידיאן) הופך אותו לשחקן ראשי במחזור הווסת הנשי ובזרימה המעגלית שלו.

מהי חסימה של אנרגיית הכבד וממה היא נגרמת?
סביבה ואורח חיים –  חיי יום יום אינטנסיביים, ערות בשעות הלילה (שעות השיא של הכבד), תזונה עשירה בשומנים, תזונה מתועשת ומעובדת עשירה בהורמונים, כימיקלים ורעלים שונים, תרופות, צריכת אלכוהול, איכות המים אותם אנו שותים וזיהום האוויר מעמיסים על הכבד בתפקודו ומקשים על ניקוי הדם.
במידה מסוימת ניתן לומר כי אורח חיים מערבי אינו תומך בכבד וברמה כזאת או אחרת מרבית האנשים סובלים מתופעת חסימת אנרגיית הכבד.
רגשית  מכיוון שהכבד אחראי על וויסות וזרימה תקינה של רגשות, נשים האוחזות ומדחיקות רגשות כמו תסכול, מירמור, כעסים, פחדים, אבל, עצב וכו' ואינן נותנות לרגשותיהם מקום בעולם הפנימי, ביטוי ושחרור, מגבירות את הסיכויים להופעת הסינדרום.
מהות או אלמנט – קושי במציאת מיקומינו בחיים, פער בין תחושות יכולת או שאיפה פנימית למימוש, קושי בביטוי מאווינו הפנימיים, היצירתיות, והתנועה בחיים יפגעו גם כן באנרגיית הכבד

ללא קשר לסיבה והגורם המקורי לחסימת אנרגיית הכבד, לאורך זמן חוסר הרמוניה זאת תשפיע על הגוף, הרגש וברמת המהות. רבדי האדם השונים, משפיעים ומושפעים זה מזה.
אינדיקציה לסינדרום זה בין היתר תקבל ביטוי בגושי/קרישי דם כהים בווסת במחזור (ללא גלולות).

כיצד מטפלים בתסמונת קדם ויסתית?
התסמונת היא תופעה נפוצה, מטרידה וכרונית אך הבשורה היא שניתן לטפל בה די בקלות ועל ידי טיפול תומך, הענות לשינויים שגופנו מבקש מאיתנו, תשומת לב לשמירה על אורח חיים ותזונה מיטיבה ניתן להיפרד ממנה אחת ולתמיד.

תזונה תומכת ותפריט מאוזן יתרום ויועיל לטיפול בתסמונת הקדם ויסתית, הפחתת קפאין, אלכוהול, מזונות מתועשים, מוצרי חלב, סוכרים ומוצרי קמח לבן יוצרת שיוני של ממש והטבה בתופעות הpms.
שינוי התזונה יעיל במיוחד בשילוב עם טיפול בצמחים סיניים ותוספי תזונה בניהם:  bקומפלקס, מגנזיום, גאלה, וויטמיןe  ואומגה 3 (בהרכב ומינונים בהתאמה אישית).

תנועה, מהותו הפנימית של הכבד ואלמנט העץ היא תנועה, אם נסגל לאורח חיינו תרגול תנועה ונתמיד בו נעזור ונתמוך בכבד ובפעולתו, התנועה המומלצת היא דינמית ואירובית או אנרגטית זורמת כדוגמת טאי צ'י וצ'י קונג.

שיאצו, בגוף האדם 12 מרידיאנים השולטים ומשפיעים על 12 האיברים העיקריים, עבודת מגע על מרידיאן הכבד ובן זוגו כיס המרה והפעלת מניפולציות על נקודות ספציפיות על הערוצים תועיל לפתיחת חסימות אנרגטיות באיבר ולזרימה אנרגטית תקינה במרידיאן הכבד.

בין 12 האיברים קיימת מערכת יחסים סימביוטית והם משפיעים זה על זה באופן תומך ומבקר, בטיפול נרד לשורש חוסר האיזון הספציפי לכל אישה ונפעל לאיזון אנרגטי של המערכת כולה לפי תפיסת חמשת האלמנטים, על מנת לייצר שינוי ברמה העמוקה ביותר.

תמיכה רגשית, ניקוי ושחרור אנרגיית הכבד לא פעם יעלה לפני השטח רגשות שהיו מוחזקים, ניתן לתמוך בתהליך זה ע"י שיחה, התבוננות מדיטטיבית, טיפול הילינג או שילוב של פרחי באך.

אפרת דבוש נאור
פסיכותרפיה גוף, נפש רוח בשילוב שיאצו ורפואה מזרחית.
מלווה נשים במעגלי החיים, פוריות הריון ולידה.
טלפון 0524711149
 אתר http://www.briha.co.il/

סגור לתגובות.